הורות משותפת בזוגיות מתפרקת - עו"ד ענת אשבל דלג לתוכן

הורות משותפת בזוגיות מתפרקת

הורות משותפת בזוגיות מתפרקת

החלטה של בני זוג להיפרד זו מזה, מסמנת את סוף מערכת היחסים הזוגית. ברם, מערכת היחסים ההורית, תישאר לתמיד.
אין ספק כי הרבה יותר קל להיפרד ולהמשיך הלאה, ללא הצורך להתמודד עם אדם אחר אשר איתו קשה לנו מאוד להסתדר מכל סיבה שלא תהיה. אלא שכאשר יש ילדים משותפים, אין זה אפשרי כמובן. בני זוג אשר עוברים הליך של פרידה, חייבים – חרף הקושי – להתמודד עם קשר יומיומי, עם הצורך בלקיחת החלטות משותפות ועם שותפות מלאה בכל העולם של ילדיהם. אין זה פשוט כלל ועיקר, בין היתר משום שמדובר בזוג אנשים אשר החליט כי דרכו המשותפת נסתיימה מאחר ואין הם מסתדרים זו עם זה. יותר מזה – זהו סטטוס קוו חדש המצריך למידה ואימון.
הייחוד שלי בעיסוק בגישור לגירושין הוא בשילוב בין הליך גישור לכלים מרכזיים מעולם האימון.
הגישור מאפשר לבני זוג המעוניינים בכך – להיפרד באופן מכבד ומכובד, בעלות נמוכה ובעיקר, עם היכולת לספר את הסיפור המיוחד שלהם בתוך הסכם משפטי.
עולם האימון מאפשר לנו מודעות לעצמנו, לצרכים שלנו ולמטרות שלנו.
במקרים רבים של פרידה, מעבר לקושי הטמון במשבר מהסוג הזה, קשה לנו אפילו יותר להבין את ההורה האחר לילדינו המשותפים. ההבדלים בין שני אנשים, בתפיסת עולמם ובעיקר בהגדרתם הסובייקטיבית באשר מה נכון לילדים, מייצרת הרבה פעמים חיכוכים רבים. חיכוכים – שניתן למנוע באמצעות הגדרה מראש של כללים בסיסיים להתמודדות.
מעבר לכך, כלים מעולם האימון מאפשרים להבין את ההבדלים הללו בין שני ההורים ולהתמודד איתם מתוך הבנה שאין האמור ב"דווקא" שהצד השני עושה במיוחד לנו, אלא חשיבה שונה וסדר עדיפויות שונה בהתייחס לילדים המשותפים.
בהליך הגישור אשר אני עורכת, אני מציעה סל ייחודי, הכולל הליך גישור המכוון לעבר הסכם גירושין אשר יכיל בתוכו את מירב האינטרסים של כל אחד מן הצדדים, אבל גם ייצר שיח הדדי. שיח חדש. שונה מזה שהורגלנו אליו עד כה במסגרת הקשר עם בת/בן הזוג שלנו. בתום ההליך, לאחר שהגענו להסכמות אשר מהוות את הבסיס להסכם הגירושין, נפגשים לפגישה אחת או שתיים – על פי הצורך שעולה מן הצדדים – על מנת להגדיר ולמפות את יחסו של כל אחד מן הצדדים להורות הנפרדת. להגדיר את טובת הילדים בתחומים שונים, מה חשוב יותר או פחות. אין האמור בהליך אימוני מלא, אלא יצירת מפה של הסכמות ואי הסכמות. נקודות של הבנה ונקודות של קושי. בשלב מאוחר יותר ולאחר שהצדדים כבר מנוסים יותר בחיים בנפרד, ניתן לחזור ולייצר הליך עמוק יותר אשר יביא עימו גם פתרון של בעיות שונות אשר עלו במהלך הזמן.

לפגישת הכרות חינם מוזמנים לפנות אליי: עורכת דין ענת אשבל 054-4224831

​לפרטים נוספים ותיאום פגישת הכרות, הרשמו כאן :